Skąd brać białko na diecie wegańskiej?
Dieta wegańska staje się coraz popularniejsza. Niektórzy rezygnują z jedzenia mięsa z powodów etycznych, inni dla zaoszczędzenia pieniędzy (w końcu teraz nawet za kilogram piersi z kurczak trzeba dać te dwadzieścia kilka złotych), a jeszcze inni wyłącznie dlatego, że im ono nie smakuje, ale można podsumować to tak, że produkty odzwierzęce tracą na popularności.
Białko w diecie wegańskiej – to powinieneś wiedzieć
Teoretycznie nie są one czymś niezbędnym na diecie, ale jednak trzeba nauczyć się je odpowiednio zastępować. Jeżeli nie chce się jeść mięsa, trzeba wybierać skądś białko roślinne. Białko jest właśnie tym jednym wyjątkowym makroskładnikiem, który w największych ilościach występuje w produktach odzwierzęcych. Problem z nim jest jeszcze taki, że jest ono budowane przez kilkanaście różnych aminokwasów, z których każdy musi być regularnie wprowadzany do organizmu, a które w tym optymalnym połączeniu występują jedynie w artykułach pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że mięso koniecznie trzeba jeść. Niektóre artykuły roślinne mogą dość dobrze je zastąpić.
Skąd zatem czerpać białko na diecie roślinnej?
Jeżeli nie chce się spożywać absolutnie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nawet jajek czy nabiału, należy zwrócić się kierunku produktów pełnoziarnistych oraz roślin strączkowych i tofu. O dziwo zboża zawierają pewne aminokwasy.
Białko wegańskie to chociażby białko z pełnoziarnistego pieczywa, komosy, kaszy gryczanej albo pełnoziarnistego makaronu. Nieco więcej jest go w soi i tofu. Te dwa artykuły nie bez powodu stanowią więc bazę wielu wegańskich jadłospisów, albowiem to właśnie z nich większość wegan czerpie pełnowartościowe białko. A co z roślinami? Gdy mowa o białku, najlepszym wyborem stają się zdecydowanie rośliny strączkowe. Świetne białko roślinne kryje się w grochu, fasoli, ciecierzycy i soczewicy.
A są to na tyle fajne produkty, że można z nich stworzyć przeróżne warianty potraw – zarówno na ciepło, jak i na zimno (pasta z fasoli przy odpowiednim doprawieniu smakuje niemalże jak smalec!).
Więcej artykułów o interesujących dietach znajdziesz w serwisie www.piekniejsza.pl.